Насіння як показник культури землеробства

Підготовка та проведення весняних польових робіт в господарствах району вимагає вирішення багатьох питань. Одне з них – забезпечення посівного комплексу якісним насінням ярих культур. Саме насіння стає дуже важливим фактором одержання запланованого врожаю, адже деякі інші його фактори, зокрема,: слабке забезпечення грунту вологою, сьогодні завдають аграріям чимало клопоту.

Що ж ми маємо на практиці?

Картина досить строката. Наприклад, керівники і спеціалісти ДГ «Забойщик», Агрофірми «Ясна Поляна», СТОВ «Україна», ФГ Перебудова В», «С-Колос» та деяких інших господарств завчасно потурбувалися про ретельну перевірку посівного насіння на показники його якості, одержали відповідні документи і мають гарантії на формування  добрих сходів і врожаю. Загалом  лабораторно було перевірено 650 тон насіння ярого ячменю, 75 тон гороху та 20 тон еспарцету. На перший погляд, цифри немалі. І все ж вони не відповідають потребам господарств, які мають плани на розміщення таких культур. Як наслідок, деякі середні і особливо малі господарства на цей важливий агротехнічний захід дивляться крізь пальці.  Що вони в кінцевому результаті отримають на своїх полях, можна тільки здогадуватися.  Незрозуміла логіка таких дій. Адже перевірити насіння фінансово необтяжливо, їхати далеко не треба, лабораторія  «Державного центру сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» розташована  у Великій Новосілці і має все необхідне для якісного її аналізу.

Сьогодні слід звернути увагу на ще кілька недоліків. По-перше, це дуже граничний сортовий склад ярого ячменю, коли у виробництві використовуються, в основному, «адапт» і «донецький-14». Це непогані сорти. Між тим, для одержання щорічних стабільних врожаїв рекомендується висівати декілька сортів, які відрізняються між собою біологічними і господарськими ознаками: скоростиглістю, посухостійкістю, строками сівби, реакцією на попередники і т. ін. По-друге, вже давно потребують уваги репродукційні характеристики. Адже масовою стала практика використання  насіння  ячменів наступних репродукцій, що аж ніяк не сприяє формуванню доброго врожаю. Тобто, що виростили в своєму господарстві, те й сіємо з року в рік. Дехто вже й не пам’ятає, з якого той ячмінь роду-племені. Та ще додамо до цього повну відсутність інформації про посівні якості насіння

Весняні польові роботі поточного року почалися раніше звичайних термінів. Деякі господарства вже закінчили сівбу ярих зернових, деякі ведуть цю важливу справу. Але в будь-якому разі не слід забувати про основні вимоги агротехніки, серед яких дбайливе ставлення до того, що кладемо в грунт – це, перш за все , показник культури землеробства.

С. Гришина,

спеціаліст державного підприємства

«Центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції».