Інсульт – не вирок, але не гайте часу

Інсульт може трапитися з кожним, незалежно від віку, статі тощо. Кожен випадок особливий, хвороба та реабілітація – індивідуальні.

Існує два типи інсульту: ішемічний – 80% (тромб блокує судини, відповідно певна ділянка не отримує кисень) та геморагічний– 20% (розрив судини, кров з якої пошкодить частину мозку, яка має контакт з нею).

За умови вчасного діагностування нападу протягом перших 4 годин можна повністю усунути наслідки інсульту.

До симптомів інсульту відносяться:

-раптова слабкість, оніміння, параліч м’язів обличчя, кінцівок (зазвичай, з одного боку тіла);

-порушення мови;

-різке погіршення зору на один або обидва ока;

-запаморочення і гострий головний біль;

-втрата рівноваги і різке порушення ходи;

-порушення функцій ковтання.

При появі цих симптомів потрібно терміново викликати екстрену медичну допомогу.

Для того, щоб розпізнати інсульт:

-попросіть людину посміхнутися;

-сказати просте речення, таке як: «Сьогодні гарна погода»;

-підняти обидві руки;

-висунути язика (якщо він викривлений або повернутий, то це ознака інсульту).

-Покласти хворого на бік, бо в деяких випадках є блювота. Якщо людина буде лежати на спині, вона може захлинутись.

-Розстібнути комірець, зняти краватку.

-Не залишати людину без нагляду.

-Ні в якому разі не можна давати пити, їсти чи приймати ліки через рот. При інсульті часто порушується ковтання, тому їжа може потрапити в дихальні шляхи хворого.

-Дочекатися приїзду медиків.

У медичних працівників є лише 4 години від початку інсульту для проведення тромболітичної терапії.

Тромболізіс – внутрішньовенна ін’єкція ліків, які допомагають розчинити тромб. Цю процедуру можна роботи тільки після комп’ютерної томографії в умовах стаціонару.

Якщо пацієнту вчасно провести тромболітичну терапію, її ефект за- звичай дивовижний – протягом декількох годин (максимум доба) у людини можуть зникнути усі прояви інсульту. Така дія ліків наче повертає час до моменту виникнення хвороби.

Варто пам’ятати: при розвитку інсульту кожна втрачена хвилина може коштувати надто дорого, адже кожну секунду мозок втрачає тисячі життєво необхідних клітин (нейронів). Не можна зволікати, якщо у вас чи вашої близької людини стався інсульт, необхідно викликати екстрену медичну допомогу та наполягати на терміновій госпіталізації до стаціонару нашої лікарні.

Пам’ятайте!  У лікаря є тільки 4 години для того, щоб врятувати життя хворого! За перших ознак інсульту викликайте екстрену   медичну допомогу.

Ганна ДОЦЕНКО, лікар-невропатолог.

* * *

У  КП «Великоновосілківська центральна районна лікарня» суттєву допомогу спеціалістам у постановці діагнозів і оперативному лікуванні хворих надає комплекс апаратури – комп’ютерної томографії, що був установлений у закладі чотири роки тому. За цей час послугами нового обладнання скористались сотні людей, що потребували  негайного втручання медпрацівників.

 - КТ-діагностикою зазвичай користуються спеціалісти неврологічного відділення,- розповідає лікар-рентгенолог Олена Василівна Бабіч. - Саме вона має велике значення у тих випадках, про які йдеться у статті лікаря-невропатолога  Г. Доценко. - Адже своєчасні виявлення захворювання і початок лікування дозволяють успішно рятувати людину. Показниками комп’ютерної томографії часто користуються і інші спеціалісти нашої лікарні, а також  міст Курахово, Вугледара та інших населених пунктів. Навіть тих,  в лікарнях яких є така сама апаратура.

Навантаження на КТ-апаратуру у нормі складає 6-7 хворих на добу. На практиці вона може бути меншою, але в будь якому разі ніхто не залишиться без уваги лікарів.

На фото: лікар-рентгенолог, спеціаліст з комп’ютерної  томографії О. В. Бабіч і інтерн Ю. В. Заварзіна завжди готові до роботи.